♫musicjinni

5 ważnych decyzji, które musisz podjąć przed zakładaniem firmy (odc. 33)

video thumbnail
Jeśli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o uldze na start wejdź tu: https://www.infakt.pl/ulga-na-start

Zakładanie firmy - sprawdź:

► Dlaczego NIE zakładać firmy 1. dnia miesiąca?
http://www.infakt.pl/blog/dlaczego-nie-zakladac-firmy-1-dnia-miesiaca/

► 10 typowych błędów popełnianych na początku prowadzenia firmy
http://www.infakt.pl/blog/prowadzenie-firmy-bledy/

Transkrypcja: https://www.infakt.pl/blog/wp-content/uploads/2018/02/5-Waznych-Decyzji-Ktore-Musisz-Podjac-Przed-Zakładaniem-Firmy-inFakt-tv.pdf

Przed Wami kolejny odcinek inFakt TV. Tym razem mam dla Was temat skierowany do początkujących przedsiębiorców. Dzięki niemu poznacie 5 ważnych decyzji, które trzeba podjąć przed założeniem firmy.

Zakładanie firmy można podzielić na dwa etapy. Pierwszy polega na podjęciu rozmaitych decyzji, a drugi na formalnościach. Jak łatwo się domyślić, ten pierwszy jest trudniejszy, bo podjęte decyzje mają brzemienne skutki w przyszłości. I właśnie o tym powiemy w tym odcinku inFakt TV.

Decyzja 1. Adres prowadzenia działalności

Zanim założysz firmę przemyśl gdzie chciałbyś ją prowadzić. Ten adres decyduje bowiem o kosztach, które można rozliczać w firmie, są to przykładowo czynsz, wynajem, czy też media. Adresem prowadzenia firmy może być nawet miejsce, w którym mieszkasz -- dom czy mieszkanie. Zalety tego rozwiązania pokazaliśmy już w innym odcinku inFakt TV. Warto się z nimi zapoznać.

Decyzja 2. Nazwa firmy, konto firmowe, pieczątka i księgowość

Nazwa firmy osoby fizycznej, czyli każdego z nas, musí składać się z imienia i nazwiska. Do nich można -- ale nie trzeba -- dodać dowolne słowa lub litery. Kolejność, długość, język -- są dowolne. A zatem nazwa firmy może brzmieć: Jan Kowalski, albo Kowalski Jan, albo Jan Kowalski Usługi Komputerowe, i tak dalej -- konfiguracja dowolna, o ile nazwa zawiera imię i nazwisko.

A co z kontem? Posiadanie konta firmowego kojarzy się z prowadzeniem firmy, ale nie jest to konieczne. Zakładając firmę można wpisać dowolny numer rachunku. Jeśli później okaże się, że konto firmowe jednak się opłaca to numer rachunku można zmienić na firmowy. Oczywiście, pieczątka firmowa także nie jest potrzebna -- z powodzeniem można prowadzić firmę bez pieczątki.

No i wreszcie księgowość. Można ją prowadzić samemu lub zlecić. Zakładając działalność podaje się dane ewentualnej firmy odpowiedzialnej za księgowość i miejsce przechowywania dokumentacji. Decyzję o księgowości trzeba więc podjąć odpowiednio wcześnie.

Decyzja 3. PKD

Wiele osób sądzi, że kody PKD są ważne, albo kluczowe wręcz, ale... tak nie jest. Kody PKD pełnią głównie rolę statystyczną. Po prostu trzeba pamiętać, żeby w kodach PKD było to, czym firma się zajmuje. Czyli najlepiej podać ich możliwie dużo -- nie ma ograniczenia co do ich liczby. PKD nie mają jednak większego wpływu na działalność.

Decyzja 4. Forma opodatkowania

Przejdźmy teraz do podatków. Pierwsza kwestia to forma opodatkowania, która decyduje o sposobie obliczania podatku dochodowego i jego stawkach. Najpopularniejsze są zasady ogólne, które zwykle wymagają prowadzenia KPiR -- prostej ewidencji, w której zapisuje się wszystkie przychody i koszty firmy. Inne formy to podatek liniowy, a także ryczałt i karta podatkowa. Szersze porównanie tych form znajdziecie na blogu inFaktu, zapraszam do lektury.

Decyzja 5. Rejestracja VAT

Dla większości przedsiębiorców rejestracja VAT jest opcjonalna, chyba że planują sprzedawać np. alkohol, czy papierosy. Jeśli zaś jest opcjonalna, to warto ją rozważyć, gdyż może się opłacać. Ten temat już szeroko omawialiśmy w inFakt TV, więc warto zajrzeć do poprzedniego odcinka i dobrze przemyśleć sprawę VAT-u w firmie.

Po podjęciu decyzji zostają formalności. Założenie firmy jednoosobowej to zwykle 2 lub 3 kroki. Pierwszy i najważniejszy to złożenie CEIDG-1 w urzędzie miasta lub gminy. Ten formularz sprawi, że przyszły przedsiębiorca otrzyma wpis do CEIDG, a także REGON i NIP -- jeśli jeszcze nie ma. Druga formalność to rejestracja w ZUS-ie, no i trzecia -- opcjonalna -- rejestracja do VAT.

Na koniec jeszcze parę słów o tak zwany „jednym okienku". Otóż są urzędy miasta, które mają też „biurka" przy których siedzą osoby z ZUS-u i fiskusa -- wtedy firmę zakłada się w jednym miejscu i w zależności od okoliczności może to zająć jedną-dwie godziny. W przeciwnym razie zakładanie firmy wymaga wycieczek do maksymalnie trzech miejsc.

Jak widać „przejście na swoje" to nic trudnego -- przynajmniej od strony formalnej. Zachęcam wszystkich do spróbowania swoich sił, a gdy już zaczniecie karierę przedsiębiorców, to nie zapomnijcie o inFakt TV -- czeka na Was cała masa prostych porad dopasowanych do Waszych potrzeb. Warto zasubksrybować inFakt TV, aby oglądać nowe odcinki na bieżąco. Do zobaczenia.
Disclaimer DMCA