♫musicjinni

Werder Bremen - Panathinaikos 0-3

video thumbnail
Some pics and newspapers the day after Panathinaikos' ecstatic win against Werder Bremen for Champions League group stage, season 2008-2009. Goal scorers: Mantzios, Karagounis, Tziolis.

Σπουδαία εμφάνιση μέσα στη Βρέμη από τον Παναθηναϊκό, που περιόρισε τους Γερμανούς σε μόλις μια ευκαιρία με τον Pizarro στο πρώτο ημίχρονο. Δοκάρι είχε ο Γιώργος Καραγκούνης από απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ στην επαναφορά ο Βαγγέλης Μάντζιος δε μπόρεσε με κεφαλιά να νικήσει τον Βίισε. Μεγάλη ευκαιρία είχε πάλι ο Καραγκούνης και λίγο πριν το ημίχρονο να ανοίξει το σκορ, ωστόσο το σουτ που έπιασε στην κίνηση αμαρκάριστος μέσα στη μεγάλη περιοχή ήταν απελπιστικά άστοχο.

Οι δυο αυτοί παίκτες ήταν που έβαλαν τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 0-2 στο 70'. Πρώτα ο Βαγγέλης Μάτζιος με έξοχη ντρίμπλα και ψύχραιμο συρτό σουτ, και έπειτα ο Γιώργος Καραγκούνης με ένα γκολ-ποίημα που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γερμανό τερματοφύλακα.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο μετέπειτα παίκτης της Βέρντερ Αλέξανδρος Τζιόλης με σουτ λίγο έξω από την περιοχή. Ήταν ένα μάλλον τυχερό γκολ, αφού το σουτ κόντραρε σε αμυντικό της Βέρντερ για να καταλήξει στα δίχτυα της γερμανικής ομάδας.

Ο Gilberto Silva έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 0-4, καθώς ναι μεν ξεπέρασε τον Βίισε αλλά τον πρόλαβε ο αμυντικός της Βέρντερ προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Η ιστορία λοιπόν έγραψε: Werder Bremen - Panathinaikos 0-3

Πολλά συγχαρητήρια στους πράσινους που γονάτισαν μια Βέρντερ με πλήρη σύνθεση.

Μια βραδιά δική μας, ολόκληρη η ζωή σας!