♫musicjinni

Fizyka cząstek elementarnych – przekraczanie granic poznania, Paweł Malecki

video thumbnail
Z czego składa się Wszechświat? Jak działa? Człowiek zadaje sobie te pytania od zarania dziejów. Dziś wiemy o tym wciąż niewiele, ale ciągle szukamy odpowiedzi. Znamy (i stosujemy!) metody badania najmniejszych części składowych Wszechświata oraz zjawisk, jakie pomiędzy nimi zachodzą, znamy też, przynajmniej w przybliżeniu, strukturę tych zjawisk, wciąż jednak pozostaje bardzo wiele otwartych pytań. Pomimo odkrycia w 2012 roku cząstki Higgsa, która niejako domyka Model Standardowy, teorię opisującą świat cząstek, nadal nie mamy jego pełnego obrazu. Czym jest ciemna materia? Dlaczego materii jest więcej niż antymaterii? Czy istnieje grawitacja kwantowa? To tylko kilka pytań, na które odpowiedzi poszukujemy...

Dr hab. Paweł Malecki pracuje w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się fizyką cząstek elementarnych i poszukiwaniem teorii fizycznych wykraczających poza Model Standardowy cząstek elementarnych. Uczestniczył m.in. w badaniach prowadzonych w CERN oraz w eksperymencie ATLAS.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł". Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.

Obraz w miniaturze: (c) 1973-2022 CERN | Gargamelle: first neutral current (License: CC-BY-4.0)

Fizyka cząstek elementarnych – przekraczanie granic poznania, Paweł Malecki

Disclaimer DMCA